Mowgli nu såld till Netflix | Premiär istället via streaming

Andy Serkis och Warner Bros storproduktion nu helt övertagen av Netflix!

Filmen som skulle haft premiär på bio den 19 oktober 2018, kommer nu istället gå direkt till streamingtjänsten Netflix, med en premiär någon gång under 2019. Kampen om streamingmarknaden kan ses gå betydligt hårdare in i att slåss om de stora filmerna, efter det att Disneys Fox-köp godkänts (vilket innebär att Disney mycket snart kommer lansera sin egen streamingtjänst). 

Filmen som blandar live action och animation, följer Mowgli som växer upp i ett vargpack. Vardagen slås till spillror när den fruktade tigern Shere Khan (spelad av Benedict Cumberbatch) kommer in i bilden. 


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Källa: ”ComingSoon

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se