George A. Romero död vid 77 års ålder!

Många skräckfilmsfans känner till George A. Romero som ”The Godfather of the Dead” – efter sin påverkan i zombiefilmsgenren har dött 77 år gammal i en kort men aggressiv kamp mot lungcancer.

Det var med 1968 års film ”Night of the Living Dead” som Romero fick skräckgenren att våga visa mer blod, gore och allmänt äckel. Förvisso var denna första film betydligt mer fokuserad på den mer långsamma terrorn, men kom att skapa en genre inom skräck som sedan fick ett antal förgrening; som t.ex. splatter. Romeros Living Dead serie var återhållsamma till budget, men gjorde mycket för genren i sin helhet.

Självklart gjorde han även många andra klassiska skräckfilmer, som t.ex. 1978 års ”Martin”, samt 1973 års ”The Crazies”, 1981 års ”Knightriders”, 1982 års ”Creepshow”, 1988 års ”Monkey Shines”, 1990 års ”Two Evil Eyes” och 1993 års ”The Dark Half”.

Romero, dog i sömnen medan han lyssnade på en av hans favoritfilmers soundtrack, 1952 års ”The Quiet Man”, med sin fru, Suzanne Desrocher Romero, och dottern, Tina Romero, vid hans sida. Han kommer vara saknad. RIP George A. Romero.


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Källa: ”ComingSoon

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se

Twitter @freddyolzzon


Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se