Alan Wake blir TV-Serie | Potentiell möjlighet att återuppliva varumärket!

Spelet verkar inte få en uppföljare, men däremot en serie på lilla duken!

Tidningen Variety rapporterade att en live-action serie av Alan Wake istället ser ut att arbetas på. Utvecklarstudion Remedy har gått in för att hjälpa till att producera tv-serien, tillsammans med ”Cloak and Dagger” tv-seriens Peter Calloway som ‘showrunner’ och självaste Sam Lake från Remedy som exekutiv producent. I nuläget finns ingen studio kopplad till projektet, men planen är att påbörja arbetet på riktigt i Oktober. Förhoppningsvis så skapar en tv-serie tillräckligt med snack, för att göra licensägarna (av spelet)  Microsoft, sugna på att göra ett nytt spel. Den som lever får se.


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Källa: ”Variety

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se