Nintendo Direct | 2018-09-14 | Luigis Mansion 3 m.fl.

Nintendo Direct gick precis av! Här är några av guldkornen!

Nytt Luigis Mansion 3 kommer under 2019, vilket säkert är den största nyheten.

Luigis Mansion till Nintendo 3Ds – kommer 12 Oktober 
Megaman 11 till Nintendo Switch – kommer 2 Oktober 2018 
New Super Mario.U Deluxe – kommer Januari 11, 2019 (Medföljer New Luigi U)
Katamari Damacy Reroll – Winter 2018
Town (arbetsnamn) –  Nytt spel som utspelar sig främst i en specifik stad. – 2019
Cities Skylines för Nintendo Switch – Ute nu!
Daemon X Machina – RPG – kommer 2019
Yoshis Crafted World – Våren 2019
Civilization VI för Nintendo Switch – November 16, 2018
Final Fantasy Crystal Chronicles Remastered Edition – 2019
World of Final Fantasy Maxima – November 6, 2018
Animal Crossing – 2019

Samt en hel hög klassiska Final Fantasy titlar – exempelvis Final Fantasy VII!


Nintendo Switch Online – 18 September – kommer möjliggöra: Online spelande, Nintendo Entertaintment System (Klassiska spel som även kan spelas online),  Molnsparningar, Mobilapp och special erbjudanden som kommer avslöjas längre fram..

Samt en nygammal kontroll; en NES kontroller som går att sätta fast på Nintendo Switchen för laddning – som dessutom är trådlösa (tack och lov!). Samt även en Gamecube kontroll.


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se