E-sport | Jaedong ser slutet på sin karriär

En av de allra största e-sports spelarna någonsin ser slutet på sin karriär, nämligen den sydkoreanske Starcraftspelaren Lee ”Jaedong” Jae-dong.

Jaedong klassas som den bästa Zergspelaren genom alla tider, men nu ser det ut som vi snart har fått se det sista av honom på den professionella scenen. Det är nämligen så att hans läkare har uppmanat honom att sluta spela då både hans ögon och handleder har tagit skada av allt spelande under så många år.

Som det ser ut nu så kommer troligtvis ASL Season 4 vara den sista turneringen vi får se Jaedong spela.

Några av Jaedong’s highlights:

2007 EVER OnGameNet Starleague (1st)
2009 World Cyber Games Grand Final (1st)
2009 Batoo OnGameNet Starleague (1st)
2009 Bacchus OnGameNet Starleague (1st)
2007 Player of the Year
2009 Player of The Year
2012 Most Valuable Player of the 2011-2012 Proleague Season 2’s regular-season

Källa: ESPN
Källa: Wiki

Skriven av: Jimmie Jephson (Gästskribent)

Twitter @poGDI Interface developer at day, gamer at night. StarCraft BroodWar, MTGO, Diablo 3 och Chess

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Tillbehörs- och Spelrecensent - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribent - sara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se