E3 2017 – Nintendo

Sony event har gått av stapeln. Här kommer några utvalda pärlor!
Skriv gärna era tankar i kommentarsfältet nedan!


Super Mario Odyssey – 27 Oktober 2017

Äntligen mer gameplay – men även intruducerade oss för tanken om att ta över en hel mängd olika typer av varelser. Spelet ser riktigt originellt och roligt ut. Vad tycker ni?


Xenoblade Chronicles 2 – Julen 2017

JRPG i dess mest klassiska manér. Ser ut att bli en riktig stortitel!


Metroid Prime 4

Denna titel fick vi enbart en ”tease” om; att den kommer och att den är under utveckling. Bara ett faktum som kommer glädja många gamers.


Yoshi – 2018

Ett nytt Yoshi spel som såg både bedårande och sött ut; men ändå med bra plattformande och pusselmoment.


Fire Emblem Warriors – Hösten 2017

Strategi går det aldrig att få nog av; så därför ska det bli kul med ännu mer Fire Emblem. Nu för Switch!


The Legend of Zelda: Breath of the Wild DLC Packs ( The Master Trials DLC Pack 1 – The Champions Ballad DLC Pack 2) 

Att bygga ut det redan befintliga och enorma Breath of the Wild kommer verkligen flocka ännu mer spelare till den redan etablerade titeln.


Rocket League – Julen 2017

Inte nog med att det lär passa det mer portabla formatet – det kommer nu med Nintendo exklusiva saker – bilar och annat lull-lull.


Kirby – 2018

Kirby är tillbaka i ett plattformsspel som lär locka de flesta – i alla åldrar.


Vad tyckte ni om denna line-up? Skriv nedan era tankar!

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon


Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Tillbehörs- och Spelrecensent - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySpelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se