Krönika

Nostalgipolisen!

Gamers är öppna och snälla individer som älskar ta sig an nya äventyr och gärna provar att bredda sina horisonter. Jämlikheten främjas och nya spelare tas emot med öppna armar. Det är i alla fall så vi hoppas att vårt community ska vara. Men verkligheten är dessvärre annorlunda många gånger. Det

VR = Arkadhallarnas återkomst?

Som alla vet så är 2016 året då de virtuella världarna på allvar ska komma till konsumenterna. Men är det också startskottet för en comeback? Under året som kommer så kommer flertalet VR system dyka upp i konsumentversioner; Playstation VR, Oculus Rift och HTC Vive är de större av dessa,

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Tillbehörs- och Spelrecensent - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySpelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se