Anime tips

Simons animerekommendationer

Som en ny lyssnare/läsare av Nördliv så såg jag att det fanns en anime sektion på hemsidan och blev självfallet nyfiken. Till min förvåning så var det inte jätte mycket skapat där än, så jag gjorde valet att fråga Fredrik om dom va intresserade av en gästskribent. Så här kommer

Lottas animetips! – Nodame Cantabile

Som utlovat så kommer här länk och info kring anime serien Nodame Cantabile. Serien kom i anime form under 2008, och handlar om Shinichi Chiaki, en arrogant och flerspråkig student på musikhögskolan, som trots sina höga ambitioner och arroganta attityd faller för den struliga och slarviga Megumi Noda, även kallad ”Nodame”. En musikalisk

Medlemmar

Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySpelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se