Läs tips – Dungeon Hearth

Hej alla ni som inte bara tycker om att spela spel och se på film utan även kan njuta av en god skriven liten berättelse.

Detta är en berättelse om den legendarisk dvärgen Mak’rit, som lyckats förlänga sitt liv med magi och blivit eremit.
Han har stäng av sig från omvärlden och bara fokuserar på att skapa de mest legendariska utrustningarna.

Nu på hans dödsbädd då han känner att han inte längre kan hålla sig vid liv (även med magi) så tänker han tillbaka på en kristall som han aldrig lyckats göra nånting med, det enda han inte kunde smida,

När hans själ lämnar hans kropp så vaknar kristallen och hans själ sugs in, där förs en kamp av två medvetanden. Mak’rit vinner och vaknar nu upp som en ”Dungeon Core”.

Hans kreativa glöd tänds igen då han bestämmer sig för att skapa den mest estetiska och utmanade dungeon genom tiderna.

Du kan läsa historien om Mak’rit här!

Skriven av: Maxx Löfström

Email maxx@nordlivpodcast.se Twitter @Xhephon_ Producent / Ljudtekniker / Podcaster

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se