Project Cars 2 i VR med ratt och pedal.

Jag har åkt bil i VR!

Har sedan en tid tillbaka ägt HTC Vive, och ett av det bättre bilspelen jag har hittat till den har tidigare varigt DiRT Rally. Nu har jag dock hittat en tuff utmanare till den titeln!

Har haft Project Cars 2 i ett par dagar men inte rört det mer än att kontrollera att det går att köra eftersom jag väntade på att få en ratt för att få den ultimata VR-bilförarupplevelsen. Ratten är ingen annan än Thrustmaster T300 Ferrari GTE, och den var väl värd att vänta på!

Project Cars 2, och i synnerhet i kombination med en bra ratt, är mycket bra och rekommenderas för alla som har chansen.

Höjdpunkter är att köra superbil på motorväg i Kalifornien och en gammal Ford Eskort i fullt åskoväder på racingbana! Det kändes så verkligt att jag höll på att sträcka mig efter regnjackan.

Här är lite bilder som Fredrik fångade mitt i all action:

https://www.instagram.com/p/Bag129gAjhb/?taken-by=nordlivse

 

Skriven av: Maxx Löfström

Email maxx@nordlivpodcast.se Twitter @Xhephon_ Producent / Ljudtekniker / Podcaster

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se