Lottas animetips! – Nodame Cantabile

Som utlovat så kommer här länk och info kring anime serien Nodame Cantabile.

Serien kom i anime form under 2008, och handlar om Shinichi Chiaki, en arrogant och flerspråkig student på musikhögskolan, som trots sina höga ambitioner och arroganta attityd faller för den struliga och slarviga Megumi Noda, även kallad ”Nodame”. En musikalisk historia i med öga för detaljer.

230px-Nodame_Cantabile_1_cover

http://en.wikipedia.org/wiki/Nodame_Cantabile

Skriven av: Lotta Leissner

Email lotta@nordlivpodcast.se Twitter @LottaLeissner


Redaktör / Podcaster

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcaster - Recensentmaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Recensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Recensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonSkribentemil@nordlivpodcast.se